четвер, 29 серпня 2013 р.


НАЙМУДРІШІ ТА НАЙКОМПЕТЕНТНІШІ ОПІКУНИ ШКІЛЬНИХ КЛУБІВ ПІДПРИЄМНИЦТВА!
                 Хочу Вам запропонувати один із сценаріїв засідання Вашого шкільного клубу підприємництва. Цікавою формою проведення, на мою думку, як психолога, рекомендую  тренінг, який спеціально організований на навчання для самовдосконалення особистості і вході якого вирішуються наступні задачі: 
ü оволодіння соціально-психологічними знаннями;

ü розвиток здатності пізнавати себе та інших людей;

ü підвищення уявлення про власну значимість, цінність, формування позитивної Я-концепції. 

Проведення тренінгу відбувається за чітко визначеною структурою:

         ВСТУПНА ЧАСТИНА. Завданням цієї частини є створення сприятливого психологічного простору, засвоєння правил роботи групи, налагодження зворотного зв’язку «учасник-група» та «група-учасник», створення ситуації рефлексії. Вправами мають бути: знайомство, правила, розминка, очікування, вправи на рефлексію.
         ОСНОВНА ЧАСТИНА. Має оцінити рівень поінформованості щодо проблеми, актуалізувати проблеми та конкретні завдання для їх вирішення, надати інформацію, засвоєння знань, прищепити уміння, навички, підвести підсумки щодо змісту роботи. Вправи мають бути: інтерактивні техніки, вправи на оцінку групових процесів, стану групи.
         ЗАВЕРШАЛЬНА ЧАСТИНА. Включає підведення підсумків щодо процесу роботи, оцінку отримання досвіду, налаштування учасників на  атмосферу звичайного життя.

         ТРЕНІНГ сприяє інтенсивності навчання, результат якого досягається завдяки власній активній роботі його учасників. Знання не подаються у готовому  вигляді, а стають продуктом активної діяльності самих учасників. Відповідальність за результативність навчального процесу несуть в однаковій мірі як тренер, так і кожний учасник.
                      Сподіваюся, що подані матеріали Ви зможете використати у своїй практичній роботі  з Вашими учнями і досягти тієї кульмінаційної вершини  взаємопорозуміння, психологічної впевненості та економічної розсудливості про здорове відношення до грошей.
З повагою, Світлана Кушнікова

 

              ТРЕНІНГ
«ГРОШІ – НЕОБХІДНІСТЬ ЧИ СЕНС ЖИТТЯ»

                                 Деньги либо господствуют над своим обладателем, либо служат ему.
Гораций

ЦІЛЬ: виробити здорове відношення до грошей  і уміння розпоряджатися ними
КІЛЬКІСТЬ ЗАНЯТЬ: 1
КІЛЬКІСТЬ УЧАСНИКІВ: 12-15 ЧОЛОВІК
ВІК: 12-17 РОКІВ
ТРИВАЛІСТЬ ЗАНЯТТЯ: 1,5-2 ГОДИНИ
ОБЛАДНАННЯ: аркуші паперу А1, А3, А4; різнокольорові стікери клейкі; ручки, зошити, олівці, маркери, клей, скотч, набори кольорового паперу; ножиці,  степлери, скріпки; фліп-чарт,папки, файли.
ХІД ТРЕНІНГУ:
1. ВПРАВА «ПРИВІТАННЯ»
2. ВПРАВА «ПРИЙНЯТТЯ ПРАВИЛ РОБОТИ ГРУПИ»
 МАТЕРІАЛИ: плакат, маркери.
         Учасники складають та приймають правила роботи для даної групи на час роботи у цьому тренінгу і намагаються їх дотримуватися(заключають контракт).

3. ВПРАВА «ОЧІКУВАННЯ ВІД ТРЕНІНГУ»
 МАТЕРІАЛИ: плакат з малюнком дерева, стікери, ручки. 
ТРЕНЕР просить учасників подумати, чого вони очікують від заняття, сформулювати їх у вислів. Сформовані вислови записують на стікерах і прикріплюють на плакаті дерева(на кроні дерева, його гілках, або біля крони).

4. ІНФОРМАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ.
         Щоб жити в цьому світі, необхідні гроші. На них можемо купити те, що нам необхідно й те, що ми хочемо(наші забаганки). Однак часто ми відчуваємо, що нам або нашій родині не вистачає грошей. Іноді ми ледь можемо звести кінці з кінцями. Через це ми часом почуваємо розчарування або починаємо заздрити тим, хто має більше нас. Ми думаємо, що щастя залежить від грошей – як говориться, «щастя не в грошах, а в їхній кількості»  . Але якої кількості нам досить?
         Якщо ми сядемо й спробуємо скласти список речей, які нам хотілося б мати, він, напевно, виявиться дуже довгим. Нам хотілося б мати квартиру в центрі міста, дачу, подорожі за кордон, фірмовий одяг, японську техніку, новий автомобіль. Список може бути нескінченним. Гроші відкривають багато дверей.
         Але якби раптом у нас виявилися всі ці речі, цілком імовірно, що незабаром ми б знову відчули незадоволеність, начебто нам чогось не вистачає. Дуже скоро в нас з’явився б новий додатковий довгий список речей, необхідних нам для повного щастя! Наші бажання безмежні, а нездійсненне бажання приносить багато розчарувань. Так що нам не заважає задуматися про наші матеріальні бажання, про цінність грошей, про те, що можна й що не можна купити за гроші і як правильно ними розпоряджатися.
         Є й ще одна проблема, про яку нам було б непогано замислитися: нерівність. Деякі люди живуть дуже заможно, а інші бідні. Що варто робити і як поводитися в такій ситуації? Якщо гроші – міряло нашої самооцінки, у нас може виникнути заздрість до тих, хто має більше, ніж ми; також ми можемо почати дивитися зверхньо на тих, хто має менше. Однак це занадто поверхневий критерій оцінки людей. ГІДНІСТЬ людини виміряється не багатством, ЩИРОСЕРДЕЧНИМИ якостями й характером.
         Часто ми заздримо людям, що мають те, чого немає в нас, і нам здається, що, володій ми цим «скарбом», ми були б щасливі. При цьому ми почуваємо себе нещасними не тому, що в  нас чогось немає , а тому, що в інших це є. Якби в них цього не було, ми були б щасливі. Але що говорить про нас? Чи можемо ми побачити за зовнішністю людей їхню щиру цінність? Чи хочете Ви, щоб Вас оцінювали за фірмовими лейбами на Вашому одязі? Чи є це джерелом нашої щирої цінності? Чи це критерії нашої особистості? Якщо друзі люблять нас тому, що в нас є гроші, що буде, якщо в нас їх раптом не стане? 
5. ВПРАВА «ФІНАНСОВА СТРАТЕГІЯ»
    МАТЕРІАЛИ: зошити, ручки, кольоровий папір, клей, картки «Фінансові стратегії».
         ТРЕНЕР. Ще в старших класах школи ми зіштовхуємося із проблемою кишенькових грошей або, вірніше, із проблемою їхньої відсутності. Що нам робити? Що ж, є три можливих рішення. Я Вам пропоную ці три рішення. Але для цього нам треба об’єднатися у три групи. Для цього ми використаємо три заморські фрукти. Наприклад: лимон, мандарин, ківі.  На ознайомлення з рішенням я Вам даю по 3 хвилини.
КАРТКИ «ФІНАНСОВІ СТРАТЕГІЇ»
1.     Можна просити, клянчити й умовляти батьків давати Вам гроші. Якщо Ваші батьки добре забезпечені, це, може бути, не проблема (хіба що Ви самі в результаті цього станете сильно розпещеною людиною). Може бути, у вас і так цілком достатньо грошей. Але навіть якщо в батьків є гроші, досить принизливо просити, коли почуваєш себе вже дорослим. Ще складніше, якщо батьки ледь зводять кінці з кінцями. Так чи інакше, у цій ситуації дуже легко забути, якою працею даються батькам ці гроші.
 
2.     Ви можете примиритися з тим, що у Вас немає грошей, і намагатися жити по засобах, знизивши потреби й визначивши, що для Вас важливіше всього. Необхідно вирішити, що для нас важливіше: закінчити школу, поступити в університет, навчитися в досконало грати на фортеп’яно, вивчити іноземну мову, стати кваліфікованим фахівцем або завжди мати в кишені круглу суму грошей. Звичайно, дуже природно бути честолюбним і сподіватися поліпшити матеріальне положення своєї родини, і це, скоріше, питання пріоритетів.
 
3.     Усе більше популярне рішення – постаратися заробити самим. Іноді не складно знайти роботу, наприклад, реалізатором. У деяких випадках це вимагає заповзятливості. Можна підробляти у комерційній лавці, можна робити речі й продавати на ринку. Що б Ви не робили, Ви здобуваєте новий досвід, учитеся справлятися з новими ситуаціями. Якщо Ви не маєте постійної роботи, а, наприклад, миєте скла автомобілів або роздаєте реклами,ь Ви можете зіштовхнутися із складними ситуаціями. Припустимо, Ви працюєте в групі ровесників.  Як Ви будете ділити гроші? Що Ви зробите, якщо інша група займе Вашу територію? Що, якщо клієнт Вам не заплатить? Кожна із цих ситуацій містить проблеми, і з кожної потрібно вийти щонайкраще. Так Ви можете придбати великий досвід і навчитися працювати з іншими людьми.
         Тепер оберіть одного з членів Вашої групи, хто буде розповідати одну із фінансових стратегій іншій групі за годинниковою стрілкою. 

6. ВПРАВА «ЛЕГКІ ГРОШІ»
    МАТЕРІАЛИ: фліп-чарт, маркери,
         ТРЕНЕР. Що для Вас є легкими грошами? Тренер записує усі відповіді на фліп-чарті, не обговорюючи їх, до тої пори, поки учасники тренінгу не скажуть останньої відповіді. Потім тренер обговорює з групою, якщо треба й пояснює, кожну запропоновану версію «легких грошей».
         ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ТРЕНЕРА.
         Завжди спокусливо шукати легкі гроші. Однак існують зовсім аморальні способи заробляти гроші, є абсолютно чесні, і є ті, що вміщаються у великому просторі між ними. Одна крайність – це шкільний хуліган, що вимагає гроші з інших, звичайно молодших хлопців, і загожує їм, якщо вони не розщедрюються. Або, наприклад, на вулицях стало з’являтися усе більше карткових шахраїв або наперсточників. Вони утягують людей у гру, а потім обманюють їх. Вони добувають легкі гроші, користуючись наївністю й легковірністю людей. Хтось продає свідомо браковані або неякісні товари за дорогою ціною.

         Однак, навіть чесно заробляючи гроші, ми зіштовхуємося з моральними проблемами. Що робити, якщо місцеві рекетири почнуть вимагати частину Вашого прибутку? Якщо їм підкоритися, то можна легко заплутатися й втратити власну гідність.

         У країнах вільного ринку підприємець – це людина, що використовує свої здібності на те, щоб задовольнити потреби споживачів. Чим більше в нього творчої ініціативи, чим більше покупців він задовольняє, роблячи послуги або якісну продукцію, тим більше, його винагорода у вигляді прибутку. Таким чином, підприємець – творець добробуту. Його творча ініціатива може бути настільки ж коштовна і плідна, як художня творчість. Тому багатство багатству ворог, все залежить від його моральної основи. 

7. ВПРАВА «НАВІЩО ПРАЦЮВАТИ?»
    МАТЕРІАЛИ: плакат, маркери, зошити, ручки.
         ТРЕНЕР  пропонує кожному особисто визначитися з питанням «Навіщо працювати?» Потім, за бажанням учасники називають свою відповідь чи відповіді, які обговорювалися у колі.
Люди працюють із багатьох причин. От деякі з них:
·        Заради грошей для себе.
·        Щоб утримувати родину.
·        Щоб плідно проводити час.
·        Подобається працювати.
·        Застосовувати свої уміння, навички в ім’я загального добра.
·        Робота необхідна для суспільства. 

8. ЦІКАВА ПІЗНАВАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ.

         У примітивних суспільствах на Тихоокеанських островах основою громадського життя є дарування подарунків, і соціальний статус людини визначається тим, скільки вона може дати іншим. Вона працює й збирає всі свої засоби існування для того, щоб, наприклад, улаштувати званий бенкет. Ті, кого вона запрошує, бажають відповісти тим самим: вони теж працюють заради того, щоб потім скликати гостей. У такий спосіб збагачується кожний. Замість того, щоб працювати на себе, вони працюють один на одного, і все суспільство процвітає. На подарунки відразу відповідають подарунками тієї ж цінності. Іноді подарунки приймаються тільки за умови відповідного подарунка, звичайно більше коштовного. Це, у свою чергу, стає основою для наступного обміну подарунками. Можна сказати, що люди дарують у відповідь і отримують прибуток. Це вигідно усім.
 

9. ВПРАВА «СИТУАЦІЯ З ХУДОЖНЬОГО ТВОРУ»
    МАТЕРІАЛИ: твір А.П.ЧЕХОВА «Чайка».
         ТРЕНЕР  пропонує учасникам обговорити ситуацію з твору А.П.Чехова «Чайка».
         МЕДВЕДЕНКО. Чому Ви завжди ходите в чорному?
         МАША. Це жалоба по моєму житті. Я нещасна.
         МЕДВЕДЕНКО. Чому? (У роздумі). Не розумію… Ви здорові, батько у Вас, хоча й небагатий, але зі статком. Мені живеться набагато важче, ніж Вам. Я одержую всього двадцять три рублі на місяць, так ще віднімають із мене за емеритуру, а все-таки я не ношу жалоби.
         МАША. Справа не в грошах. І бідняк може бути щасливий.
         МЕДВЕДЕНКО. Це в теорії, а на практиці виходить так: я, мати, дві сестри й братик, а платні всього двадцять три рублі. Адже їсти й пити треба? Чаю й цукру треба? Тютюну треба? От тут і вертись.
         МАША. (Оглядаючись на естраду). Незабаром почнеться вистава.
         МЕДВЕДЕНКО. Так. Грати буде Зарічна, а п’єса твору Костянтина Гавриловича. Вони закохані друг у друга, і сьогодні їхні душі зіллються в прагненні дати той самий художній образ, а в моєї душі й Вашої немає загальних точок дотику. Я люблю Вас, не можу від туги сидіти у будинку, щодня ходжу пішки шість верст сюди та шість назад і зустрічаю один лише індиферентизм із Вашої сторони. Це зрозуміло. Я без засобів, родина в мене бідна. Хто піде за таку людину, якій самій нема чого їсти?
         МАША. Дрібниці. (Нюхає тютюн). Ваша любов торкає мене, але я не можу відповідати взаємністю, от і все. (Простягає йому табакерку). Беріть.
         МЕДВЕДЕНКО. Не хочеться.(Пауза).
         МАША. Задушливо, мабуть, уночі буде гроза. Ви все філософствуєте або говорите про гроші. По-Вашому, немає більшого нещастя, чим бідність, а по-моєму, у тисячу разів легше ходити в лахміттях і жебрачити, чим… Втім, Вам не зрозуміти цього…

         ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ОБГОВОРЕННЯ:
1.     Як Ви думаєте, що можна, а що не можна купити за гроші?

2.     Що більше коштовно і чому?

3.     Чому часто багаті люди нещасливі, а бідні щасливі?

4.     У чому джерело щастя?

5.     Чому Медведенко і Маша не розуміють один одного? 

10. ВПРАВА «ПЛАНУВАННЯ БЮДЖЕТУ»
      МАТЕРІАЛИ:папір, ручки.
         ТРЕНЕР. Отже, Ви знайшли спосіб, як чесно заробити гроші. Наступне питання – «Що з ними робити?» Чи залишите їх собі, сподіваючись як і раніше одержувати кишенькові гроші від батьків? Чи скажете батькам, що тепер Ви самі себе забезпечуєте, і їм більше не потрібно давати Вам гроші? Або будете вносити їх у сімейний «казан»? В останньому випадку у Вас буде право голосу в плануванні сімейного бюджету.
         ЯК ВИ  ВИТРАТИМЕТЕ ГРОШІ?
         Незалежно від того, віддасте Ви гроші батькам чи ні, виникає питання про те, як їх витрачати.
1.    Чи тринькаєте Ви гроші на дріб’язку, начебто цукерки, шоколадки, жуйки, журнали, косметику? Або витрачаєте їх на розваги – диски, кіно, дискотеки?

2.    Чи витрачаєте Ви гроші на себе або частина йде на подарунки іншим людям?

3.    Чи плануєте Ви витратити на тиждень або просто йдеде й витрачаєте?

4.    Чи збираєте Ви гроші? Чи вкладаєте Ви їх у щось, що можна було нагромадити на більшу покупку? 

РОЗУМНА ВИТРАТА
         Грошей повинно вистачати на якийсь час, саме тому необхідно планувати бюджет. Деяким подобається займатися таким плануванням, тому що вимагає відповідальності. Дивно важко встежити за своїми грішми. Найпростіше витратити їх безглуздо. Є багато спокус, наприклад, сигарети й азартні ігри, на які йде багато грошей.

         Немає особливого змісту планувати бюджет на майбутнє, поки Ви не зрозумієте, на що Ви витрачаєте гроші зараз. Може бути, завтра Ви будете витрачати їх по-іншому, чим у чора, але принаймні у Вас буде приблизний орієнтир. Для цього спробуйте приблизно протягом шести тижнів записувати всі свої доходи й витрати – аж до останньої порції морозива. Так Ви довідаєтеся, на що йдуть Ваші гроші і як зупинитися у витратах.
         Ваші витрати можуть розділитися на кілька основних сфер:

·        щоденні витрати – їжа, транспорт, газети;

·        регулярні виплати – гроші для батьків на Ваше утримання;

·        нерегулярні витрати – свята, одяг, частування й т.п.;

·        непередбачені витрати – на випадок гострої потреби. Ви не можете їх планувати, але на них повинне щось залишитися.

         Тепер, давайте складемо перелік своїх витрат. Згадайте цей і попередній місяці й напишіть список речей, на які Ви витрачали гроші. Після того, як Ви склали список, підрахуйте, скільки грошей Ви витратили на кожну статтю витрат. Тепер зробіть позначки перед кожним предметом витрат – «було дійсно необхідно» або «просто хотілося» . Скільки Ви витратили на те, що Вам було необхідно? Скільки Ви витратили грошей на предмети, які Вам хотілося мати, але які  при цьому не минулому абсолютно необхідні(навіть якщо їх дуже приємно мати)? Підрахуйте, скільки всього грошей Ви витратили.
         Зробіть другий список. Це буде ідеальний, з вашого погляду, спосіб витратити гроші. Виходите з тієї кількості грошей, що Ви насправді витратили.
         Наскільки відрізняються два списки? Що Ви можете почати, щоб змінити сформовану ситуацію? Чи можете Ви домогтися того, щоб Ваших грошей вистачало не тільки на необхідні статті витрат, але також і на ті, які відбивають Ваші бажання? 

11. ВПРАВА «ОЧІКУВАННЯ»
         Учасники повертаються до очікувань, які вони писали на початку тренінгу.

 12. ВПРАВА НА ЗАВЕРШЕННЯ «ПОБАЖАННЯ»
       ТРЕНЕР. Давайте побажаємо один одному, щоб у його житті відбулися частіше приємні миттєвості. Спочатку почну я, а далі продовжите Ви. Учасники по черзі говорять свої побажання групі.
 

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1.     Большаков В.Ю. Психотренинг: социодинамика, упражнения, игры. – СПб., 1996. – 380 с.

2.     Грачева Л.В. Тренинг внутренней свободы: Актуализация творческого потенциала. – Санкт-Петербургская гос. Академия театрального искусства. – СПб.: Речь, 2003. – 58 с. – (Психологический тренинг).

3.     Организация и проведение тренинга / Под ред.. А.В.Федотова. –Л.: Нева, 1991. – 210 с.

4.     Ялом И. Теория и практика групповой психотерапии. – СПб.: Питер, 2000. – 640 с.

5.     Чехов А.П. Рассказы. Пьесы. – М.: Правда, 1981. – 345 с.

6.     Петровская Л.А. Теоретические и методические проблемы социально-психологического тренинга. –М.:Изд-во МГУ, 1982. – 168 с.

7.     О. М. Піскова Тренінг //Психологічна газета. - № 11. – 2009. – С.30-32.

 

    

 

 

2 коментарі:

  1. Надзвичайно змістовний та цікавий сценарій, думаю, ми обов'язково скористуємося цим матеріалом (з Вашого дозволу))))

    ВідповістиВидалити
  2. Класний тренінг! Хочу сказати, що не просто "хотілося б провести", а " буде дійсно необхідним" його проведення:)Дякуємо!

    ВідповістиВидалити